Anasayfa Kurumsal Rotasyon Makine Parkuru Çalışmalarımız Teknik Bilgiler İletişim
Hakkımızda
Rotasyon
Üretim Aşamaları
Karakteristik Özellikler
Ürün Özellikleri
Rotasyon Kalıpları
Bize Ulaşın
iletişim
Adres
Kirazlı Sanayi Sitesi 1.Yol A-1 Blok No:25-32 YALOVA 
Tel 90 226 - 825 40 34
Faks 90 226 825 40 43
E.mail info@damacanapaleti.com
 
    Karakteristik Özellikler

Rotasyon Teknolojisinin Karakteristik Özellikleri
Rotasyon teknolojisinin en göze çarpan özelliği üretim süresinin uzunluğudur. Normal bir ürün için; 20 dakika pişirme, 15 dakika soğutma, 5 dakika kalıp hazırlama ve 5 dakika kalıp sökme süresi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu da 1 kalıptan 45 dakikada 1 ürün alındığı anlamına gelir. Bu süre ürünün zorluk / büyüklüğüne göre 2 saati aştığı bile olmaktadır. Bu açıdan enjeksiyon ve şişirme teknolojileri ile kıyaslandığında çok yavaş bir prosesden bahsediyoruz. Bu düşük hız normal olarak ürün üzerine binen genel gider maliyetlerini arttırmakta ve ortaya çıkan ürün diğer teknolojilere kıyasla daha pahalı olmaktadır. Türkiye'de şu an rotasyon  ürünler zorluk derecesine göre 3 - 6 € / kg. arasında fiyatlandırılmaktadır.
Düşük hız ve yüksek fiyatı dezavantajına rağmen rotasyon teknolojisinin pek çok avantajı vardır.

Tüketimi az olan ürünlerde, birim başına düşen kalıp maliyeti düşüktür.
Ürün fiyatı pahalı olmakla beraber, kalıp fiyatı diğer teknolojilere göre oldukça düşüktür. Şayet üretilecek ürün yıllık tüketimi az olan bir ürünse, kalıp amortismanından dolayı rotasyon teknolojisi tercih edilir. Sözgelimi Traktör yakıt deposu, yapısı gereği yılda on binlerce satılmayacak bir üründür. Yılda 1000-2000 adet üretilmesi planlanan bir yakıt deposu için şişirme kalıbı yapmak mantıklı değildir. Kaldı ki, kalıp daha kendini amorti edemeden yeni bir model yapılacaktır. Türkiye'de traktör firmaları mazot depoları için rotasyon teknolojisine yönelmiş durumdadır.

Diğer teknolojilerde yapılamayacak ürünler için elverişlidirler.
Bazen ürünün büyüklüğünden dolayı rotasyon teknolojisinden başka alternatif yoktur. 1 tondan büyük su depoları buna en uygun örnektir.  Mesela 25 tonluk su deposu; 500 - 750 kg. arasında bir ağırlıkta basılmaktadır. Başka hiç bir teknoloji tek parça bu kadar ağır bir ürün üretmeye uygun değildir.
Bazen de ürün geometrisi, yekpare ve karmaşık şekillidir. Bu durumda da rotasyon teknolojisi esnek yapısıyla başvurulacak tek çare olmaktadır.

Rotasyon ürünler diğer plastik ürünlere kıyasla sağlamdırlar.
Rotasyon, üretim esnasında basınçla şekillenmediği için, üretim sırasında gerilimler oluşmamaktadır. Bu da, rotasyondan çıkan ürünlerin aynı kalınlık ve hammadde kullanılsa bile enjeksiyon, şişirme ve polyester ürünlere göre, kıyaslanamayacak kadar sağlam olmasını sağlar.

Ürün et kalınlığı, kalıba bağlı olmadan değiştirilebilir.
Rotasyon teknolojisinde ürün et kalınlığı, kalıbın içerisine konulan hammadde ile orantılıdır. Bu sayede ürün kalınlığının ne olması gerektiği (özel bazı durumlar hariç) tasarım esnasında düşünülmek durumunda değildir. Ayrıca aynı kalıba bazen az bazen çok hammadde koyarak, aynı kalıptan farklı kalitede ürünler üretilebilir. Mesela Türkiye'de zeytin deposu üreticileri aynı kalıpla sadece ürün kilosunu değiştirerek, bir ekonomik bir de sağlam model üretmektedirler.

Rotasyonda çift cidarlı ürünler basılabilir, aradaki boşluğa üretim esnasında veya sonra köpük doldurulabilir.
Rotasyon teknolojisi, çift cidar olarak tabir edilen, çift duvarlı ürünler basmaya uygun bir teknolojidir. Bu cidar hem ürünün sağlamlığını arttırmakta, hem ürünün iç ve dış bölgelerinin kalıpla şekillendirilmesine izin vermekte, hem de aradaki boşluk işlevsel olarak kullanılabilmektedir.
Aradaki boşluğa arzu edilirse üretim esnasında ısıyla köpüren çeşitli hammaddeler konulabileceği gibi, üretimden sonra poliüretan köpük de doldurulabilir. Bu sayede ısı izolasyonu sağlaması gereken çeşitli ürünler  (yemek taşıma kapları /termobox gibi) rahatlıkla üretilebilir.

Rotasyon, ürün üzerine çeşitli parçaları üretim esnasında eklemeye izin verir.
Normalde ürün üzerine sonradan takılabilecek olan flanş, somun, vida gibi parçalar imalat esnasında ürüne takılabilir. Bu ek parçalar doğru tasarlandığı takdirde oldukça sağlam olurlar.  Bu sayede üretimden sonraki montaj işçiliği azaltılmış olur. Mazot depolarının üzerindeki flanşlar, toplu taşıma araçlarında kullanılan koltukların bağlantı somunları, bunlara örnek olarak verilebilir.

Renklendirme maddesi hammaddeye katıldığı için çıkan ürünün boyanmasına gerek yoktur.
Rotasyon teknolojisinde hammadde toz olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de çoğu firma hammaddeyi toz boya olarak ifade edilen renklendiricilerle boyamaktadır. Bu yöntemde toz halindeki hammadde içerisine toz boya atılır ve karıştırılarak hammadde boyanmış olur. Ancak ne kadar kaliteli boya kullanılırsa kullanılsın, bu boyanın bazı dezavantajları vardır.
İkinci yöntemde hammadde daha granül halindeyken ekstrüderden geçirilir ve bu aşamada masterbach ile boyanır. Ekstrüderden renklenmiş olarak çıkan hammadde tekrar granül haline getirilir ve toz değirmeninden geçirilerek renkli toz plastik elde edilmiş olur. Bu yöntemde, renk; hammaddenin bünyesine işlediği için çıkan sonuç kalitelidir. Ancak bu yöntemle renkli toz elde etmek, hammaddeyi toz boya ile boyamaktan daha uzun sürer ve az miktarda hammadde boyanması rantabl değildir.

Aynı ürün üzerinde farklı renkte hammadde ile üretim yapılabilir.
Üretim sırasında içi farklı, dışı farklı renkte üretim yapılabilmektedir. Mesela bazı firmalar su depolarının iç yüzeyini beyaz, orta kısmını mavi, dış kısmını siyah renkte üretip; iç yüzeyin gıdaya uygun, orta yüzeyin darbelere mukavim, dış yüzeyin ise güneş ışığını geçirmediğinden yosunlaşmaya engel olduğunu iddia etmektedirler.

Gene rotasyonda aynı yüzey üzerinde farklı renkte üretim yapmak da mümkündür. Geçiş yerleri mükemmel netlikte olmasa da, çoğu üründe değişik renk geçişlerine sahip estetik bir görünüm elde edilebilir.

AnasayfaKurumsalRotasyonİletişim Site Haritası